Jak skutecznie przygotować się do matury z języka obcego?

Jak skutecznie przygotować się do matury z języka obcego?


matura
Język angielski jest najczęściej wybieranym przez maturzystów językiem przystępując do zdania egzaminu maturalnego w Szczecinie. Niemniej jednak w ostatnich latach maturzyści wybierają co raz częściej język niemiecki, rosyjski, hiszpański. Warto dobrze przygotować się do egzaminu maturalnego z języka obcego, wyniki egzaminu maturalnego są bardzo ważnym czynnikiem przy rekrutacji na wyższe uczelnie w większości miast w Polsce. Nasza szkoła językowa co roku organizuje intensywne kursy maturalne w Szczecinie dla licealistów, stopień zaliczeń egzaminów maturalnych naszych uczniów wynosi do dnia dzisiejszego 100%. Nie możemy jednak czekać na ostatnią chwilę z przygotowaniami do matury, ponieważ ilość materiałów do nauczenia oraz powtórzenia może nas przytłoczyć. Poniżej przedstawiamy krótki przewodnik, jak poprawnie i skutecznie przygotowywać się do egzaminu maturalnego z języka angielskiego, niemieckiego oraz innych języków obcych.

Słownictwo – najważniejszy factor

Przygotowując się do matury z języka obcego szczególnie musimy zwrócić uwagę na słownictwo, to właśnie nauka słów i ich znajomość ułatwią nam zdanie egzaminu maturalnego. Ucząc się do matury, warto postawić na naukę słownictwa podzieloną na bloki tematyczne. W nauce słówek pomóc może:

  • stworzenie map mentalnych leksyki powiązanego ze sobą słownictwa,wypisywanie wszystkich nieznanych słówek z tekstów z podręcznika czy też testów i zapisywanie ich na fiszkach (tworzenie fiszek językowych zostało opisane w innym artykule na blogu)
  • korzystanie z internetowych aplikacji do nauki słownictwa.

Każdą powtórkę możesz zaczynać od powtórzenia konkretnej partii słówek i ponownego zapamiętania tych, z którymi masz najwięcej problemów.

Testy maturalne

Wiele badań i doświadczenia z poprzednich lat uczniów przystępujących do matury z języka angielskiego w Szczecinie udowadnia, że najlepszym sposobem na przygotowanie się do matury jest rozwiązywanie testów/zada w takiej samej formie jak występują na egzaminie maturalnym. Na rynku wydawnictw językowych znajduje się bardzo wiele pozycji z gotowymi testami maturalnymi czy repetytoriami dla maturzystów.

Przygotowując się do egzaminu na podstawie takich testów uczeń nabiera pewności siebie przed egzaminem maturalnym z języka obcego, czuje się bardziej zaznajomiony z maturą, którą będzie zdawał za kilka miesięcy.

Wzory pism i wypracowań

Wiele punktów na egzaminie maturalnym można zdobyć poprzez napisanie pisma lub wypracowania. Jest na nich brana pod uwagę konstrukcja stylistyczna, gramatyka, znajomość słownictwa języka obcego. Niestety wypracowania podczas matury pisemnej budzą wiele obaw, tak samo jest podczas egzaminu ustnego na maturze. Każdy uczeń zdający maturę zwiększy swoje sprawności językowe podczas wypowiedzi pisemnych czytając wzory wypracować m.in. listy formalne, nieformalnego, recenzje, rozprawki. Po kilkukrotnym przestudiowaniu takich form pisemnych maturzysta zapamięta konkretne zwroty, konstrukcje gramatyczne, które ułatwią napisanie egzaminu.

Egzamin ustny na maturze

Ustny egzamin maturalny z języka obcego jest chyba najbardziej stresującą częścią całej matury. Najważniejsza jest ćwiczenie i pozbycie się bariery językowej w konwersacji. W naszej szkole językowej od wielu lat pracując nie tylko z maturzystami, ale także z dorosłymi słuchaczami czy dziećmi w wieku przedszkolnym, gimnazjalnym od samego początku pracujemy nad pozbyciem się bariery językowej podczas rozmowy w języku niemieckim, angielskim czy innym języku obcym. Jest to dla nas kluczowy czynnik podczas nauczania języka obcego. Pozbywając się bariery, potrafiąc rozmawiać swobodnie z większą pewnością siebie zdajemy egzaminy. Przygotowując się do egzaminu maturalnego także polecamy przeglądanie wzorów rozmów sterowanych czy skorzystanie z listy gotowych wyrażeń, które licealiści mogą użyć przy opisywaniu obrazka albo negocjacjach podczas egzaminu maturalnego. NO STRESS!

Systematyczność nauki 

Ani dla naszych uczniów ani dla Nas nie jest satysfakcjonujące zdanie egzaminu maturalnego na „styk”. MY chcemy aby maturzyści przygotowujący się do egzaminu w naszej szkole zdali ten egzamin na jak najwyższym możliwym poziomie. Dlatego nie czekajmy na ostatnią chwilę, rozplanujmy naukę wcześniej

Najlepsze efekty przyniesie codzienna nauka w małych jej dawkach:

  • każdego dnia poświęcaj minimum 60 minut na przygotowanie do matury z angielskiego,
  • każdego dnia powtórz materiał z poprzedniego dnia np. przeczytaj słówka, których uczyłeś się wczoraj;
  • 10-15 minut przeznacz na przyswojenie nowych słówek i powtórzenie tych, które sprawiają najwięcej kłopotów.
  • pamiętaj o nauce oraz przypominaniu sobie teorii gramatycznych, 15-20 minut poświęcaj na przyswojenie i powtórzenie zagadnień gramatycznych.

Jest to kilka czynników pomagających przygotowaniu się do matury z języka niemieckiego, angielskiego czy innego języka obcego, dostosowując się do nich, na pewno łatwiej będzie Ci zdać egzamin maturalny.

Pamiętaj jednak, że bardzo pomocne z kursy przygotowujące do egzaminów maturalnych z profesjonalnymi nauczycielami, którzy poprawnie przygotują Was do egzaminu w miłej i bezstresowej atmosferze, takie kursy maturalne prowadzi nasza szkoła językowa w Szczecinie. Kursy maturalne w małych grupach, aby nauka była szybsza, skuteczniejsza, oferujemy także kursy indywidualne dla maturzystów z języka niemieckiego, angielskiego a także innych języków obcych jakie tylko zamarzycie sobie zdawać na egzaminie maturalnym.

Write a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

seven + twenty =

Nowa szkoła językowa Stargard

Od 1 lutego 2018 roku zapraszamy do naszej nowej placówki w Stargardzie Szczecińskim. W związku z dużymi zapytaniami …

kurs językowy dla dziecka w Szczecinie

Kurs językowy dla dziecka jaki wybrać?

Czy zastanawialiście się kiedyś, że Skandynawowie mówią mówią dużo lepiej w języku angielskim a nawet jak native …

Kurs indywidualny czy kurs grupowy, jaki wybrać?

Większość szkół językowych oferuje kursy grupowe, ale czy lekcje grupowe dają nam efektywne nauczanie języka obcego? …